One of the largely-anticipated and prestigious award-giving bodies for the gaming industry, The Game Awards, gave honor and recognition to the best games of the year through more than 20 different categories. Also honored this year are esports talents, events, and content creators.

Red Dead Redemption 2 and God of War nabbed most of the categories they’ve been nominated in, while indie games like Celeste, Return of the Obra Dinn, and The Messenger are a few of the indie games that populate this year’s awards.

Here are the list of nominees, with the winners at the top of each list and marked in bold.

GAME OF THE YEAR

God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
Celeste (Matt Makes Games)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Monster Hunter: World (Capcom)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST ONGOING GAME
Fortnite (Epic Games)
Destiny 2 (Bungie / Activision)
No Man’s Sky (Hello Games)
Overwatch (Blizzard)
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal / Ubisoft)

BEST GAME DIRECTION
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
A Way Out (Hazelight Studios / EA)
Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST NARRATIVE
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Detroit: Become Human (Quantic Dream / SIE)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

BEST ART DIRECTION
Return of Obra Dinn (3909 LLC
)
Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

BEST SCORE/MUSIC
Red Dead Redemption 2 (Woody Jackson)

Celeste (Lena Raine)
God of War (Bear McCreary)
Marvel’s Spider-Man (John Paesano)
Ni No Kuni 2: Revenant Kingdom (Joe Hisaishi)
Octopath Traveler (Yasunori Nishiki)

BEST AUDIO DESIGN
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch Studios / Activision)
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)
God of War (Sony Santa Monica / SIE)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)

BEST PERFORMANCE
Roger Clark as Arthur Morgan, Red Dead Redemption 2

Bryan Dechart as Connor, Detroit: Become Human
Christopher Judge as Kratos, God of War
Melissanthi Mahut as Kassandra, Assassin’s Creed Odyssey
Yuri Lowenthal as Peter Parker, Marvel’s Spider-Man

GAMES FOR IMPACT
Celeste (Matt Makes Games)

11-11 Memories Retold (Digixart / Aardman Animations / Bandai Namco Entertainment)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Life is Strange 2: Episode 1 (Dontnod Entertainment / Square Enix)
The Missing: JJ Macfield and the Island of Memories (White Owls / Arc System Works)

BEST INDEPENDENT GAME
Celeste (Matt Makes Games)

Dead Cells (Motion Twin)
Into the Breach (Subset Games)
Return of the Obra Dinn (3909 LLC)
The Messenger (Sabotage Studio)

BEST MOBILE
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)

Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Fortnite (Epic Games)
PUBG Mobile (Lightspeed & Quantum / Tencent Games)
Reigns: Game of Thrones (Nerial / Developer Digital)

BEST VR/AR GAME
Astro Bot Rescue Mission (SIE Japan Studio / SIE)

Beat Saber (Beat Games)
Firewall Zero Hour (First Contact Entertainment / SIE)
Moss (Polyarc Games)
Tetris Effect (Resonair / Enhance, Inc)

BEST ACTION GAME
Dead Cells (Motion Twin)

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Far Cry 5 (Ubisoft Montreal / Ubisoft)
Mega Man 11 (Capcom)

BEST ACTION/ADVENTURE GAME
God of War (Sony Santa Monica / SIE)

Assassin’s Creed Odyssey (Ubisoft Quebec / Ubisoft)
Marvel’s Spider-Man (Insomniac Games / SIE)
Red Dead Redemption 2 (Rockstar Games)
Shadow of the Tomb Raider (Eidos Montreal / Crystal Dynamics / Square Enix)

BEST ROLE-PLAYING GAME
Monster Hunter: World (Capcom)

Dragon Quest 11: Echoes of an Elusive Age (Square Enix / Square Enix)
Ni no Kuni 2: Revenant Kingdom (Level 5 / Bandai Namco Entertainment)
Octopath Traveler (Square Enix / Acquire / Nintendo)
Pillars of Eternity II: Deadfire (Obsidian Entertainment / Versus Evil)

BEST FIGHTING
Dragon Ball FighterZ (Arc System Works / Bandai Namco Entertainment)

BlazBlue: Cross Tag Battle (Arc System Works)
Soulcalibur 6 (Bandai Namco Studios / Bandai Namco Entertainment)
Street Fighter 5 Arcade (Dimps / Capcom)

BEST FAMILY GAME
Overcooked 2 (Ghost Town Games / Team 17)

Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
Nintendo Labo (Nintendo EPD / Nintendo)
Starlink: Battle for Atlas (Ubisoft Toronto / Ubisoft)
Super Mario Party (NDCube / Nintendo)

BEST STRATEGY GAME
Into the Breach (Subset Games)

Battletech (Harebrained Schemes / Paradox Interactive)
Frostpunk (11 bit studios)
The Banner Saga 3 (Stoic Studio / Versus Evil)
Valkyria Chronicles 4 (Sega CS3 / Sega)

BEST SPORTS/RACING
Forza Horizon 4 (Playground Games / Turn 10 Studios / Microsoft Studios)

FIFA 19 (EA Vancouver / EA Sports)
Mario Tennis Aces (Camelot Software Planning / Nintendo)
NBA 2K19 (Visual Concepts / 2K Sports)
Pro Evolution Soccer 2019 (PES Productions / Konami)

BEST MULTIPLAYER GAME
Fortnite (Epic Games)

Call of Duty: Black Ops 4 (Treyarch / Activision)
Destiny 2: Forsaken (Bungie / Activision)
Monster Hunter: World (Capcom)
Sea of Thieves (Rare / Microsoft Studios)

BEST STUDENT GAME
Combat 2018 (Inland Norway University of Applied Sciences – Norway)

Dash Quasar (UC Santa Cruz)
JERA (Digipen Bilbao, Spain)
LIFF (ISTART Digital – France)
RE: Charge (MIT)

BEST DEBUT INDIE GAME
The Messenger (Sabotage Studio)

Donut County (Ben Esposito / Annapurna Interactive)
Florence (Mountains / Annapurna Interactive)
Moss (Polyarc Games)
Yoku’s Island Express (Villa Gorilla)

BEST ESPORTS GAME
Overwatch

Counter-Strike: Global Offensive
Dota 2
Fortnite
League of Legends

BEST ESPORTS PLAYER
Dominique “SonicFox” McLean (Echo Fox)

Hajime “Tokido” Taniguchi
Jian “Uzi” Zi-Hao (Royal Never Give Up)
Oleksandr “s1mple” Kostyliev (Natus Vincere)
Sung-hyeon “JJoNak” Bang (New York Excelsior)

BEST ESPORTS TEAM
Cloud9 (LOL)

Astralis (CSGO)
Fnatic (LOL)
London Spitfire (Overwatch)
OG (Dota 2)

BEST ESPORTS COACH
Bok “Reapered” Han-gyu (Cloud9)

Cristian “ppasarel” Bănăseanu (OG)
Danny “zonic” Sørensen (Astralis)
Dylan Falco (Fnatic)
Jakob “YamatoCannon” Mebdi (Team Vitality)
Janko “YNk” Paunovic (MiBR)

BEST ESPORTS EVENT
League of Legends World Championship

ELEAGUE Major: Boston 2018
Evo 2018
Overwatch League Grand Finals
The International 2018

BEST ESPORTS HOST
Eefje “Sjokz” Depoortere

Alex “Goldenboy” Mendez
Alex “Machine” Richardson
Anders Blume
Paul “RedEye” Chaloner

BEST ESPORTS MOMENT
C9 Comeback Win In Triple OT vs FAZE (ELEAGUE)

KT vs IG Base Race (LOL Worlds)
G2 Beating RNG (LOL Worlds)
OG’s Massive Upset of LGD (DOTA 2 Finals)
SonicFox Side Switch Against Go1 in DBZ (EVO)

CONTENT CREATOR OF THE YEAR
Ninja

Dr. Lupo
Myth
Pokimane
Willyrex

Watch the whole stream here: